طرح نیام

(طرح نیروگاه استاندارد مپنا)

شرکت گروه مپنا اولین و بزرگترین پیمانکار عمومی نیروگاهی در خاورمیانه و غرب آسیا است و از مهم ترین سازنده های تجهیزات اصلی نیروگاهی و سرمایه گذار طرحهای نیروگاهی خصوصی در کشور محسوب می شود. علاوه بر آن این گروه در طول سال های فعالیت و در پاسخ به رشد و توسعه بازار برق و به منظور حمایت از پروژه های نیروگاهی خصوصی ، ارائه «خدمات پس از فروش» و «تعمیر و نگهداری» نیروگاه‌ها را نیز در سبد محصولات و خدمات خود ارائه می نماید. طیف گسترده محصولات و خدمات گروه مپنا با برخورداری از کیفیت رقابتی موجب توسعه حضور در بازارهای بین‌المللی به ویژه در خاورمیانه شده است .که از میان آنها می توان به پروژه های اجرا شده یا در دست اجرا در کشورهای عراق ، سوریه ، عمان و لبنان اشاره کرد .

گروه مپنا در کارنامه فعالیت خود در صنعت برق، با بیش از ۳۱ هزار مگاوات جمع پروژه‌های خاتمه یافته در تامین حدود ۴۵ درصد از ظرفیت نامی نیروگاه های کشور در مدت حدود ۲۰ سال مشارکت فعال داشته است . گروه مپنا در این مدت در بخش های مختلف فعالیت های نیروگاهی از قبیل طراحی، تأمین، ساخت تجهیزات اصلی، اجرا، بهره برداری و نگهداری از نیروگاهها و سرمایه گذاری در زمینه نیروگاهی ، به دانش بسیار بالایی دست یافته است .

بسیاری از سازندگان مطرح و صاحب نام در عرصه های مختلف فعالیت های نیروگاهی ،به منظور تولید انبوه ، کاهش زمان ساخت ، تامین تجهیزات به تعداد کافى و در زمان مناسب و اجرا با استفاده از تجارب مشابه قبلى ساخت تجهیزات خود را استاندارد سازى کرده اند.

شرکت زیمنس بعنوان یک شرکت معتبر جهانی با حدود ۱۵۰ سال سابقه در صنعت تولید نیرو (PG)، طرح استاندارد از پیش مهندسی شده نیروگاه بخاری خود را با نام واریو پلانت ”Varioplant“ و مجموعه توربین گازی و تجهیزات جانبی آنرا با نام ECONOPAC تولید کرده است. همچنین شرکت ایتالیایی آنسالدو انرژیا از دیگر سازندگان معتبر جهانی ، طرح استاندارد سازی بلوک نیرو را با توربینهای VX4.2 و VX4.3A با نام کبرا COBRA که از مخفف کلمات COMBINED BRAYTON RANKINE گرفته شده است تولید کرده است .

مدارک استاندارد طرح نیام شامل مدارک طراحی پایه و سایر مدارک با اهمیت نیروگاه های گازی و نیروگاه های سیکل ترکیبی می باشد. این مدارک عمدتا شامل P&ID، توصیف سیستم و دیتاشیت های تجهیزات اصلی، پیکربندی سیستم کنترل و فلسفه کنترلی اجزا و فرآیند نیروگاه، نقشه های تک خطی الکتریکی اجزا و کل نیروگاه، نقشه چیدمان تجهیزات اصلی و مسیرهای لوله و کابل ارتباطی بین آنها، نقشه های طراحی پایه (و بعضا طراحی تفصیلی) ساختمانهای اصلی نیروگاه، لیست سیگنال ها ،لیست بارهای الکتریکی ، نقشه ها و مدارک عمومی مانند پیشنهاد فنی استاندارد ، مدارک مبانی طراحی پایه ، مشخصات فنی رنگ آمیزی، لوله ها و اتصالات، کابلها، سیستم زمین و … می باشد.
Niyam-03-ma9ojqxbv9mlga2c0nfgrvdy1jp9jye8yytq8sixf0.jpg

اسناد و مدارک تهیه شده در این طرح متناوبا به عنوان یک مرجع در فاز ارائه پیشنهاد فنی به کارفرما توسط واحدهای ستادی مپنا استفاده می گردند و در فاز های نخستین هر پروژه در اختیار واحدهای مهندسی گروه مپنا قرار گرفته و متناسب با شرایط پروژه و درخواست کارفرما، بدون تغییر یا با تغییرات محدودی، مبنای تهیه مدارک آن پروژه می شوند.

در طرح نیام تلاش شده است تا شرایط متنوع سایت ها و سلیقه‌های متداول کارفرمایان مورد توجه قرار گیرد ولی چنانچه هیچ یک از گزینه‌های پیش بینی شده با نیازهای یک پروژه خاص مطابقت نداشته باشد آن پروژه، ویژه محسوب شده و طراحان پروژه این خواسته های ویژه را در طراحی ها لحاظ خواهند نمود.

جهت توضیح بیشتر مفهوم استانداردسازى، چنانچه محدوده کار یک نیروگاه سیکل ترکیبى را به دایره هاى هم مرکز تشبیه نمائیم، هسته اصلى آن که شرکت گروه مپنا در طراحى و تأمین تجهیزات آن بطور مستقیم نقش دارد. یا مى تواند از پیش، در طراحى آنها دخیل باشد ،اصطلاحاً بلوک نیرو (Power Block) نامیده مى شود.

همچنین تلاش شده است که توربین گاز، توربین بخار و ژنراتور که بلوک نیرو نامیده شده بود علاوه بر تیپ سازى تجهیزات مذکور، چیدمان، جانمایى، ارتباطات و اتصالات برقى و مکانیکى، ساختمان ها و ابنیه مربوطه نیز حتى الامکان تیپ شده و در هر پروژه دستخوش تغییرات نشوند.

لایه دوم شامل بویلر بازیافت، ترانسفورماتورها، تجهیزات برق و کنترل واحد و ابنیه صنعتى مربوطه است.

لایه سوم شامل سیستم هاى جانبى تجهیزات فوق ، من جمله سیستم هاى خنک کن اصلى و کمکى، سیستم ذخیره آب خام و آب آتش نشانى، تصفیه خانه آب، سیستمهاى بخار کمکى، هواى فشرده، سوخت رسانى، آتش نشانى،تعمیرگاه و برق اضطرارى هستند .

و لایه آخر، ساختمان ها و ابنیه صنعتى و غیر صنعتى و فضا سازى هاى عمومى و . . . مى باشد.

طبیعتا طراحی و ساخت تجهیزات مربوط به لایه های مرکزی که امکان تغییرات در آنها محدودتر است، با تنوع کمتر، بصورت تیپ و استاندارد در آمده است اما در سایر لایه ها سعی شده است که با در نظر گرفتن درخواستهای مختلف مشتریان و نیازمندی های پروژه و شرایط مختلف اقلیمی کشور، گزینه های متنوع و بیشتری از پیش طراحی شده و آماده گردند تا در هر پروژه امکان استفاده از آنها وجود داشته باشد.

گزینه‌های مختلف سطح ولتاژ و آرایش پست و نوع سیستم خنک کن اصلی بخش بخار که می‌تواند تأثیرات قابل ملاحظه‌ای روی طراحی بلوک نیرو داشته باشند، در طراحی ها بگونه ای لحاظ شده است که بتوانند پاسخگوی کلیه حالات ممکن باشند.

تجهیزات اصلی در طرح نیام

 

تجهیزات اصلی که در لایه دوم با توجه به شرایط سایت یا نیازمندیهای ویژه کارفرمایان تغییر می یابند، به شرح زیر می باشد :

 • بویلر بازیافت حرارتی افقی دو فشاره ، با ظرفیت تولید بخار حدود ۲۸۵ تن در ساعت با و بدون مشعل اضافه
 • ترانسفورماتورهای اصلی و واحد با ظرفیت حداقل ۲۰۰ مگاولت آمپر و در سه سطح ولتاژ ۱۳۲، ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلوولت
 • کلید قطع سریع ژنراتور مدل HEC3 ساخت ایران(تحت لیسانس ABB )با ظرفیت جریان حدود ۱۲۰۰۰ آمپر
 • باسداکت با ظرفیت جریان ۸۶۰۰ آمپر
 • سیستم های جانبی توربین های گاز و بخار و ژنراتورها

تجهیزات اصلی نیروگاه ، که هسته اصلی کار محسوب شده و قابل تغییر نیستند،به شرح زیر می باشد :

 • توربین گازى۲ ویرایش ۵ (تحت لیسانس زیمنس) با قدرت اسمى ۱۶۲ مگاوات
 • توربین گازى +MAP2 ساخت شرکت توگا (تحت لیسانس زیمنس) با قدرت اسمى ۱۶۶,۲ مگاوات
 • توربین بخار تیپ E (تحت لیسانس زیمنس)با قدرت اسمى ۱۶۰ مگاوات
 • ژنراتور مدل TY10546 (تحت لیسانس آنسالدو) با قدرت اسمى ۲۰۰ مگا ولت آمپر کوپل شده به توربین های گازی
 • ژنراتور مدل TLRI 115/41 (تحت لیسانس زیمنس) با قدرت اسمى ۲۰۲ مگاولت آمپر و کوپل شده به توربین های بخار
 • سیستمهاى برق و کنترل واحدها (تحت لیسانس زیمنس و ABB)
تجهیزات اصلی در طرح نیام

اهداف و دستاوردهای طرح نیام

ایده اولیه طرح نیام در واحدهای مهندسی شرکت گروه مپنا شکل گرفت و هدف عمده آن جلب رضایت کارفرما و مشتریان از طریق تسریع در امور مهندسی پروژه ها و کاهش زمان ساخت نیروگاه بود. هر چند که مزایای استفاده از این طرح در موارد زیر نیز توسعه یافته و قابل توجه می باشد :

 • ایجاد جسارت و خودباوری در مهندسین ایرانی برای ورود به طراحی بلوک نیرو و همچنین لایه های عمیق تر طراحی و مهندسی
 • کاهش زمان تهیه و ارائه پیشنهادات فنی (با تیپ سازی پیشنهادات)
 • بررسی دقیق تر و استخراج سریع تر موارد مغایرت بین اسناد مناقصه کارفرما و طرح نیام و مذاکره با کارفرما
 • رعایت سلیقه های طیف وسیعی از مشتریان ضمن رعایت مبانی مهندسی ارزش در طراحی ها
 • امکان سفارش گذاری و تامین مواد اولیه و بعضی از تجهیزات از قبل و به صورت خرید عمده
 • کاهش قابل ملاحظه زمان های صرف شده برای سفارش و خرید کالا و در نتیجه کاهش زمان اجرای پروژه ها
 • کوتاه شدن زمان تهیه و تبادل اطلاعات مهندسی و طراحی (پایه و بعضاً تفصیلی) و بهبود روند مهندسی پروژه ها
 • امکان استفاده از تجارب پروژه های قبلی برای دست اندرکاران اجرا، نصب و راه اندازی به علت وجود طراحی یکسان
 • امکان استفاده مشترک از توان فنی و تخصصی پرسنل ،بهره برداری و تعمیراتی نیروگاههای مختلف و در نتیجه بهبود خدمات رسانی به پروژه های در حال بهره برداری
 • کاهش هزینه های آموزش بهره‌برداری برای کارفرمایان
 • امکان استفاده بهتر بهره‌برداران، از قطعات یدکی پروژه های مختلف برای یک پروژه و امکان پیشنهاد استفاده از انبار قطعات یدکی متمرکز
 • ایجاد بستری مناسب برای اخذ بازخورد از پروژه های تحت پوشش و ایجاد بانک اطلاعاتی از درس آموخته های پروژه های اجرا شده و ارائه طرحهای اصلاحی و بهبود به طور مستمر
 • جلوگیری از تکرار اشتباهات و بهبود مستمر طرح در پروژه های بعدی
 • محدوده کاری و مشخصات فنی یک نیروگاه سیکل ترکیبی با گزینه های متنوع سیستم خنک کن برای شرایط مختلف اقلیمی کشور بصورت تیپ و استاندارد درآمده است و تعدادی از مدارک پایه که به صورت بالقوه قابل تیپ شدن بوده اند، طی بررسیهای چند جانبه، نهایی و به عنوان مدارک مرجع منتشر شده اند.
 • تجهیزات برق و کنترل واحدهای گازی و سیکل ترکیبی بصورت از پیش طراحی شده بر مبنای استانداردهای معتبر، در چند کانتینر قابل حمل نصب شده اند. بدین ترتیب کار نصب و پیش راه اندازی و تست های مربوطه در محل کارخانه صورت گرفته و پس از حمل، تنها با اجرای اتصالات، راه اندازی در زمان کوتاهی میسر خواهد بود.
 • در طراحی جانمایی طرح نیام ، با مراجعه به آرشیو اطلاعات موجود از سازندگان مختلف، ابعاد مناسب برای تجهیزات مشخص شده و مبنای تعیین فضاهای لازم قرار گرفته است . با پیش‌بینی این تمهیدات  طراحی‌های مرتبط با چیدمان تجهیزات و نحوه ارتباط برقی و مکانیکی بین آنها تیپ شده است . تجهیزات جانبی داخل سالن توربین حتی الامکان بر روی شاسی نصب شده است و شاسی مذکور روی کف سالن توربین متصل می گردد.
 • در طراحی جانمایی تجهیزات علاوه بر در نظر گرفتن فضاهای لازم برای دسترسی و فعالیت های بهره برداری و تعمیرات، با استفاده از نرم افزار PDMS تمام اجزاء به صورت سه بعدی مدل شده و از عدم تداخل بین اجزاء اطمینان حاصل شده است. در هر پروژه نیز ضمن هماهنگی بین ذینفعان مختلف ، طراحی های ایشان بصورت یکپارچه و در فضایی مشترک انجام و بدین وسیله تغییرات احتمالی نسبت بهطرح نیام در آن پروژه مدیریت می شود.
 • با توجه به معلوم بودن مشخصات توربین های گاز و بخار تولیدی مپنا و شرایط متفاوت مشخصات دود خروجی از توربین گاز در شرایط محیطی مختلف، معمولا بویلر بازیافت به صورت ویژه طراحی می گردد و لذا معمولا یکی از مسیرهای بحرانی پروژه های سیکل ترکیبی بود ولیکن مهندسان مپنا با استفاده از استخراج اطلاعات خروجی توربینهای گازی در سایتهای بالقوه برای احداث نیروگاه های سیکل ترکیبی در کشور، مبادرت به استاندارد سازی این تجهیز نموده و آنها را در ۳ تیپ دسته بندی نموده اند. بدین ترتیب خریدهای مواد خام، پمپ ها و سایر تجهیزات تیپ شده بصورت عمده انجام شده و زمانهای طراحی نیز به طرز قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.
 • آلودگی صوتی تجهیزات اصلی نیروگاه با روشهای علمی اندازه گیری و مدل سازی شده و با توجه به استانداردهای داخلی و بین المللی روشهایی برای اصلاح، محدود نمودن و پوشش دادن منابع صوتی بکار گرفته شده است تا ضمن رعایت دسترسی مناسب به تجهیزات و کاهش زمان تعمیرات، استانداردهای بهداشت حرفه ای نیز رعایت گردند.
Niyam-07-ma9ojqxfity6wiio95zlisf000zjpk3utw3qm4dodo.jpg

توسعه و چشم اندازهای طرح نیام

طرح های بهبود نیام

 • بازخوردهایی که در زمینه های مختلف طراحی، تأمین، اجرا، بهره برداری از ذینفعان داخل و خارج گروه به ویژه از کارفرمایان و مشاوران ایشان دریافت می شود، توسط دبیرخانه دائمی بازنگری طرح نیام ، گردآوری و پس از بررسی همه جانبه آنها در کمیته های تخصصی گوناگونی که در مقاطع زمانی خاص تشکیل می شوند و در صورت نیاز مدارک اصلاح و بازنگری جدید مدارک منتشر می شود.
 • با همکاری ذینفعان ، نقاط گنگ و مبهم در مهندسی فصول مشترک شناسایی و راه حل های مناسبی برای آنها اندیشیده می شود.
 • جهت تسریع در عملیات نصب و راه اندازی ، اکثر سیستم های جانبی خارج از بلوک نیرو مانند سیستم های پمپ خانه آب آتش نشانی ، تصفیه خانه آب و دیزل ژنراتور اضطراری بصورت کانتینری طراحی شده و در کارگاه در محل خود نصب و پس از برقراری ارتباطات راه اندازی می گردند .

طرح های توسعه ی نیام

 • شناسائی و افزودن تدریجی گزینه های انتخابی در طرح های موجود نیام
 • تهیه طرح ها و گزینه های جدید انتخابی مانند طرح سالن توربین یکپارچه گاز و بخار در نیروگاههای سیکل ترکیبی
 • تدوین نقشه های مختلف پهنه بندی کشور برمبنای طرح نیام
 • شناسائی و اضافه نمودن کلیه مدارکی که استعداد تیپ شدن را داشته باشند به محدوده طرح نیام
 • گردآوری و تکمیل تدریجی مبانی طراحی، جزئیات تیپ و پشتوانه های فنی لازم جهت غنای بیشتر طرح نیام

تدوین طرح استاندارد برای محصولات جدید به سبد محصولات ، توسط واحدهای متولی طرح نیام وارد شده است. در این ارتباط تهیه نیروگاه های با مقیاس کوچک، مجموعه های تولید برق و حرارت همزمان و همچنین واحدهای آب شیرین کن نیز در دستور کار قرار گرفته است.

 

اطلاع رسانی و پاسخگوئی در طرح نیام

تلاش شده است که در سمینارها، کنفرانسها، نمایشگاهها و گردهمائی های مختلف، ابعاد و وجوه مختلف طرح نیام تشریح شده و شناسانده شود تا بتدریج ضمن شکل گیری فرهنگ و زبان مشترک و یکسان بین ذینفعان گوناگون امور نیروگاهی، زمینه جهت تبادل نظرات و پیشنهادات نیز بیش از پیش فراهم گردد.
Iso-Watt-Poster-New-ma9ojqxbv9ng562rirg5kj4ymbdkgsd0v72ha8bdzc.jpg