انرژی پــــاک

توسعه و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر موجب كمك به تحقق اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی  ‌شده و از عوامل اساسی در رسیدن به توسعه پایدار در هر كشوری محسوب می‌شود. استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله "انرژی بادی، خورشیدی و زمین گرمایی" می‏تواند باعث كاهش وابستگی به منابع فسیلی و كاهش انتشار گازهای آلاینده ‌شود. 
انرژی‌های تجدیدپذیر دارای هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه بالایی بوده و در مقابل هزینه نگهداری و تعمیر در آنها پایین است، ولی در روش‌های تولید انرژی از منابع تجدیدناپذیر موضوع کاملاً بر عکس است، ضمن آنکه هزینه مصرف منابع محدود سوخت‌های فسیلی را نیز باید به آنها افزود. از دیگر مزایای انرژی‌های تجدیدپذیر می‌توان به فراوانی و قابل اعتماد بودن، ممانعت از تولید آلاینده‌ها، افزایش امنیت عرضه انرژی و افزایش دسترسی به منابع انرژی پایدار و مطمئن برای تولید پراکنده به منظور بهره‌برداری در مناطق روستایی و كمتر توسعه یافته، كاهش میزان گرمایش جهانی، رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال در مناطق محروم، افزایش میزان در‏آمد سرانه و حفاظت محیط زیست در تمام زمینه‌ها اشاره نمود. در ضمن با در نظر گرفتن شرایط کنونی آب، عدم مصرف آب در این نوع نیروگاه‌ها در مقایسه با نیروگاه‌های حرارتی قابل تأمل است.
گروه مپنا به عنوان مجموعه‌ای که دارای نقش اساسی در تأمین برق کشور است، در سال‌های اخیر در راستای تأمین انرژی، پاسخگویی به مسئولیت اجتماعی و نیز توسعه سبد کسب و کار، بر آن شد تا تولید برق و حرارت از انرژی‌های پاک را در دستور کار خود قرار دهد. مپنا بر این اساس تمامی توان و اعتبار خود را در راستای تأمین مالی، انتقال دانش و ساخت تجهیزات به کار گرفت تا پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر، بعد تازه‌ای بگیرند.
بر اساس آمارهای منتشره، کشورمان ایران علیرغم دارا بودن ظرفیت بالای انرژی‌های تجدیدپذیر که میزان آن بالغ بر 40 هزار مگاوات برآورد شده است، ظرفیت کوچکی از شبکه خود را به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص داده است. گروه مپنا در جهت اجرای این راهبرد، در قدم اول، بزرگترین نیروگاه بادی ایران به ظرفیت 100 مگاوات را در کهک استان قزوین در دستور کار خود قرار داد و به دلیل محدودیت‌های شبکه، از این میزان هم‌اکنون 55 مگاوات آن در حال بهره‌برداری است. نیروگاه خورشیدی 2 مگاواتی کهک نیز در شهریور ماه سال 1397 به بهره‌برداری رسید و اولین پروژه خورشیدی شرکت گروه مپنا محسوب می‌شود.
از سایر نیروگاه‌های بادی گروه مپنا می‌توان به نیروگاه 50 مگاواتی بادی آقکند  واقع در استان آذربایجان شرقی اشاره کرد که در فاز احداث قرار دارد و در سال 1398 به بهره برداری کامل می‌رسد. نیروگاه‌های بادی نشتیفان، میل نادر، درح و کهک 4 نیز در مرحله امکان‌سنجی و اخذ مجوز و مذاکره جهت تملک زمین هستند.
گروه مپنا توانست برای اجرای پروژه نیروگاه بادی کهک، انتقال دانش توربین بادی 5/2 مگاواتی را اخذ نماید و جهت بومی‌سازی، اقدامات موثری انجام دهد و در این راستا تاکنون 80 درصد توربین‌ها ساخت داخل شده است و این امر اشتغال‌زایی مناسبی در حوزه تولید و کارخانجات گروه و حتی در سطح گسترده‌تری در صنایع کشور به دنبال خواهد داشت.
بخش پروژه‌های سرمایه‌گذاری مپنا با تأسیس تخصصی شرکت "تولید انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا" توانسته قرارداد 20 ساله خرید تضمینی را مدیریت نماید. از موارد قابل توجه در این قراردادها می‌توان به نرخ قابل قبول خرید برق از قرار 420 تومان و 490 تومان به ترتیب برای هر کیلو وات برق بادی و خورشیدی و ضرایب تعدیل مناسب در قرارداد اشاره کرد. همچنین ضریب تشویقی ساخت داخل 30 درصدی نیز از عوامل ترغیب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای ورود به این حوزه است. از نکات مثبت برای سرمایه‌گذاران، وجود منابع مالی مجزا برای انرژی‌های تجدیدپذیر است که مبالغ آن به طور مستقیم از مصرف‌کنندگان برق تأمین می‌شود. این موضوع سبب شده است تا وصول مطالبات نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کمترین زمان ممکن و به صورت صد در صدی پرداخت شود. علاوه بر این در زمان‌های پیک شبکه توزیع برق، تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر افزایش یافته و تأمین بخشی از نیاز مصرف‌کنندگان کشور با استفاده از منابع خدادادی انجام می‌شود.
 

نقاط قوت و ابداعات تکنیکی

چشم انداز ساخت توربین ۲٫۵ مگاواتی تحت لیسانس شرکت آلمانی فورلندر، فناوری برتر ، عمر طولانی و بازدهی بالاست. در این طراحی بدیع درایوهایی الکتریکی گردان در قسمت هاب واقع شده اند و دسترسی به ترانسفورماتور شبکه از مسیر پشت ماشین میسر است. طراحی مرتب و پیچیده این مدل عظیم و پیشرفته ۲٫۵ مگاواتی ، کارکردن با آن را ساده و ایمن کرده است. این مدل با آخرین قوانین بین المللی اتصال به شبکه سازگار است.
2-mcxga8qzymhnmt0x6jwxq02jjjfrcy7uchaieosnfw.jpg

۱- هاب با سیستم Pitch
۲- یاتاقان غلتکی
۳- شفت کوپلینگ
۴- جعبه دنده
۵- ترمز مکانیکی
۶- درایو موتور سمت
۷- ژنراتور
۸- سیستم روان کننده مرکزی
۹- برج
۱۰- کانورتر
۱۱- ترانسفورماتور
۱۲- سیستم خنک کننده
۱۳- اطفا حریق
۱۴- سنسور باد

مشخصات فنی

مسیر متراکم انتقال قدرت

سیستم منحصر به فرد توربین ۲۵۰۰ کیلو واتی با داشتن مسیر کوتاه و متراکم انتقال قدرت، موجب کوچکتر شدن سیستم و حرکت آرام آن می شود.
به جای شفت اصلی سنگین ، یک یاتاقان غیرلغزشی محکم مابین هاب روتور و ناسل قرار می گیرد.
نیروگاه های متقاطع و ضربه ای مستقیما از طریق ناسل به برج ، انتقال می یابند و این نیروها بر روی یاتاقان گیربکس تحمیل نمی شوند. این موضوع تاثیر به سزایی در افزایش عمر مفید گیربکس دارد.
اتصال کامل گیربکس به ناسل در تمام جهان ۳۶۰ درجه ، فلوی بهینه توان را برای ایجاد گشتاور در مرکز ثقل ایجاد می کند. این سازه تمامی نیروها را به استثنای گشتاور وارده به دنده های را حذف می کند. برای بازدید و تعمیرات دسترسی به هاب از طریق دریچه بازدید در کوپلینگ میسر است و نیازی به ترک اتاق ناسل نیست.

یاتاقان غلتکی

یاتاقان غلتکی سه ردیفه روتور به صورت بهینه برای شرایط متداول بار طراحی شده است. کوپلینگ شفت و گیربکس به نحوی طراحی شده که از ورود صدای ناشی از حرکت سیستم جلوگیری می کند.

3-mcxh2wtor5efx5202kj775xlj234yaqkcnxdct7ngs.jpg

سیستم مانیتورینگ

توربین ۲۵۰۰ کیلو واتی مجهز به سیستم پیشرفته مانیتورینگ است.
مقادیر شتاب اجزا توسط سنسورهای واقع بر یاتاقان روتور ، گیربکس و ژنراتور ارزیابی و ثبت می شود. بدین ترتیب سیستم مانیتورینگ به صورت جامع عمل می کند.

اتصالات

کلیه کابل ها توسط اتصالات مرغوب صنعتی محکم می گردند. این مجموعه در نهایت قبل از حمل تست مجدد می شوند که نتیجه آن ایمنی بیشتر است. کلیه تابلوهای کنترلی ، کابل ها و تجهزیات اینترفیس تست شده و نرخ خطای آنها در نزدیک به صفر است.

سیستم ایمنی

توربین ۲۵۰۰ کیلوواتی سیستم ایمنی جدیدی را هم برای پرسنل و هم برای توربین باد فراهم می کند که نیاز استانداردهای Germanischer Lloyd و European Machine Directives را برآورده می سازد.
سیستم ایمنی بر روی اجزا و سیگنال ها به عنوان مثال خاموشی اضطراری، رله های محدود کننده سرعت و عملکرد ، حفاظت اضافه بار و … عمل می کند.
این سیستم فشار و گشتاور بار زیاد را کاهش می دهد که در نتیجه برخی تجهیزات به ویژه ترمز ها و گیربکس در شرایط بار کمتری کار می کنند.

سیستم هوشمند برای ایمنی بیشتر

سیستم Pitch در توربین ۲۵۰۰ کیلوواتی از روش کنترل هوشمند استفاده می کند. کنترل فوق موجب کاهش تاثیرات ناشی از تند باد در مواقع تنظیم سریع پره ها می شود و همچنین موجب کاهش فشار وارده به برج و سازه توربین به هنگام عملکرد ترمزها و تندباد می شود.
6-mcxj9zytas4rmju5q0bz9gig10anqb8xok3fb4ksz4.jpg