به یادِ “مهندس محمد ابراهیم مصلی”

 

پاییز همیشه فصل جدایی‌هاست. جدایی یک برگ از ریشه‌های تنومندش، از درخت سایه‌گسترش، از کنار آب روانی که هر روز با درخشش آفتاب به او سلام می‌کرد. پاییز همیشه فصل جدایی‌هاست. جدایی کسانی که انگار می‌دانند برای رفتن‌شان باید چه فصلی را انتخاب کنند. امسال در نخستین روزهای پاییز و درست در آستانۀ اندوهِ بزرگِ سوگواری برای سالار شهیدان، خانوادۀ بزرگ مپنا جدایی تلخی را تجربه کرد.

سفر بی‌خبر و دور از انتظارِ یکی از مدیران خوش‌نام و پرسابقه‌ای که سال‌هاست در مپنا یادگاران عزیزی از همت، تلاش و انسانیت به جای گذارده است؛ شادروان مهندس “محمد ابراهیم مصلی” که مانند نامش همواره بارقه‌هایی از معنویت و عبودیت به همراه داشت. مدیر ارزشمندی که بی‌خبر و بی‌ملال، در روزهایی که هوایی پاییزی و موسمی غم‌بار پیش رو دارد، سفر ابدی‌اش را آغاز کرد و دل خانواده، دوستان و همکارانش را به درد آورد؛ آن‌‌چنان‌که در روزهای آغازین محرم امسال، جای او در خیل عزاداران حسینی را خالی می‌بینیم و با تلخی زمزمه می‌کنیم “ناگهان چه‌قدر زود دیر می‌شود…” .

نگاهی کوتاه به عمری پرثمر

زندگی‌نامه مرحوم محمد ابراهیم مصلی

مهندس محمد ابراهیم مصلی از مدیران خوش‌نام و پرسابقۀ گروه مپنا بود. او فرزند ارشد خانواده‌ای متدین و اصیل بود که ۱۵ خرداد سال ۱۳۲۷ در تهران زاده شد. پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوران تحصیلات عمومی، در رشتۀ “مهندسی صنایع” دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرفته شد و سپس در دانشگاه صنعتی شریف در رشتۀ “مدیریت” مدرک فوق‌لیسانس خود را دریافت کرد.
وی در سال ۱۳۴۹ به “نیروگاه برق بعثت” پیوست و پس از دو دهه فعالیت در ارائۀ خدمات مهندسی و برنامه­‍‌ریزی در آن نیروگاه، به سمتِ مدیرعاملی “شرکت مدیریت تولید برق لوشان” منصوب شد و حدود شش سال نیز در این سمت فعالیت داشت.
مهندس مصلی از شهریور ۱۳۷۷ به گروه مپنا پیوست. وی ابتدا مدیریت “نیروگاه خارک” را بر عهده گرفت، سپس در طرح “شش نیروگاه” به عنوان معاون مدیرعامل فعال شد و پنج سال بعد، مسئولیت مدیریت “طرح ۲۲ واحد” را عهده‌دار شد.
نگاهی کوتاه به عمری پرثمر

او در سال ۱۳۸۵ به سمتِ مدیرعامل “شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا” موسوم به توسعه دو، منصوب شد و در طول شش سال عملکردِ موفقی در اجرای ده‌ها پروژۀ نیروگاهی در داخل و خارج از کشور بر جای گذارد.
از اسفند ۱۳۹۱ به بعد، مهندس مصلی، به مدیریت عاملی بخش برق در گروه مپنا منصوب شد که مهم‌ترین عرصۀ فعالیت این گروه معظم از ابتدای تاسیس تا کنون محسوب می‌شود. وی پس از سال‌ها خدمت صادقانه به صنعت برق کشور و اجرای موفق بسیاری از پروژه‌های نیروگاهی در ایران و کشورهای منطقه، روز جمعه نهم مهر ماه ۱۳۹۵در اثر ایست قلبی، بدرود حیات گفت. درگذشت نابهنگام این مدیر متعهد و متدین برای صنعت برق ایران و برای همکاران و همراهان او در گروه مپنا، خسارتی جبران‌ناپذیر است.

روحش شاد و یادش گرامی

روایت دیگران

آن مرد با موهای نقره‌ای رفت؛ آن مرد ماند…

behbahani-(1).jpgمهندس خلیل بهبهانی

مدیرعامل بخش پروژه‌های سرمایه‌گذاری

اواسط شهریور سال ۷۷ در گرماگرم اجرای پروژۀ شش سیکل ترکیبی موسوم به شش نیروگاه، در جمع‌مان شاهد حضور همکاری شدیم که هدفمندی‌اش را با گذر از ساختار متداول بازار کار در فضای جدی و کاری مپنا ترجمه کرد. آمد و به خانوادۀ کوچک آن روزهای گروه مپنا پیوست و مثل هر مپنایی نسل اول، صادقانه پای در میدان کار گذاشت و عضو مپنا به شماره پرسنلی ۴۱۶۷۹ شد.

ادامه مطلب »

توانمند و همیشه آرام

مهندس محمد بهمن‌پور

مدیرعامل شرکت احداث و توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی مپنا (توسعه دو)

بیش از ۳۰ سال قبل در نیروگاه بعثت با جناب مهندس مصلی آشنا شدم و این شناخت تا پایان عمرشان پایدار بود. به جرأت می‌توانم بگویم که جز توانمندی، آرامش و قدرت تصمیم‌گیری از آن مرحوم سراغ ندارم. او در مسائل شغلی بسیار قوی و در امور مدیریتی باتجربه بود.

ادامه مطلب »

مختصر اما مفید سخن می‌گفت

مهندس پیمان آذرمینا

معاون مهندسی بخش برق

سابقه آشنایی‌ام با آقای مهندس مصلی به اوایل حضورم در مپنا یعنی حدود ۱۷ سال پیش بر می‌گردد. آن زمان در معاونت مهندسی سابق، دو پروژۀ مشترک با مجموعۀ تحت مدیریت ایشان داشتیم: پروژۀ نیروگاه خارک و مناقصۀ یوتیلیتی فجر.

ادامه مطلب »

از دایرۀ انصاف و احترام دور نمی‌شد

مهندس کسری فراهانی

مدیر سابق طرح نیروگاه‌های B.O.T در سازمان توسعه برق ایران

حدود سه سال و نیم به صورت مستقیم با مهندس مصلی همکاری کرده‌ام؛ یعنی از زمانی که در سازمان توسعۀ برق ایران مسئولیتی در خصوص پروژه‌های سیکل ترکیبی را پذیرفتم. آقای مهندس مصلی در بخش اجرا و به عنوان مدیرعامل شرکت توسعه دو مپنا در سمت پیمانکار پروژه فعال بود. من از همان ابتدا مرحوم مصلی را بسیار صبور، همکار، متین و باوقار و مسئولیت‌پذیر دیدم.

ادامه مطلب »

مدیری پاک‌دست و اخلاق‌مدار

مهندس محمدهادی فقیه‌زاده

معاون تأمین بخش برق

مرحوم مهندس مصلی از چهره‌های خدوم، شناخته شده و تاثیرگذار در صنعت برق بود که حدود نیم قرن سابقۀ خدمت به کشور داشت. از سال‌های ابتدای خدمت در صنعت برق، نقش بارزی در قطع وابستگی به کارشناسان غربی و پیشبرد خودکفایی در این صنعت ایفا کرد و در سال­های دفاع مقدس و سازندگی، همگام با دیگر تلاشگران صنعت برق صادقانه تلاش کرد تا چراغ خانه‌های مردم روشن بماند و از خاموشی‌ها ممانعت شود.

ادامه مطلب »

یادداشت‌ها و مصاحبه‌ها - گالری تصاویر