شرکت مهندسی، ساخت و احداث نیروگاه های

انرژی پــــاک

این شرکت در سال ۱۳۸۸ با هدف طراحی ، مهندسی و احداث نیروگاه های انرژی تجدید پذیر به خصوص توربین های بادی و سیستم های خورشیدی تاسیس شد. مشارکت فنی ، مالی و حقوقی در زمینه سرمایه گذاری، توسعه ، احداث ، نصب ، راه اندازی ، بهره برداری ، نگهداری و خدمات پس از فروش نیروگاه های انرژی پاک به عنوان تولیدکننده برق و انرژی مستقل از دیگر حوزه های فعالیت آن به شمار می رود. گستره فعالیت های شرکت از مراحل مطالعاتی تا انتقال به کارفرما جهت تولید انرژی ، خرید ، فروش و صدور انرژی همراه با کلیه فعالیت های تجاری مرتبط را در بر می گیرد. از جمله این امور می توان به مدیریت احداث نیروگاه و تاسیسات مرتبط ، مدیریت پروژه ، طراحی و ساخت تجهیزات نیروگاهی و نیز تجهیزات مورد استفاده در تاسیسات تولید برق و انرژی ، انجام عملیات ساختمانی ، نصب و راه اندازی و مدیریت فروش برق و انرژی به داخل و خارج شرکت در حوزه انرژی های تجدیدپذیر اشاره نمود. به منظور همکاری با شرکت های معتبر بین المللی در قالب انتقال دانش فنی ، این شرکت پس از مذاکرات فشرده با تولید کنندگان مطرح توربین باد ، موفق به اخذ لیسانس و انتقال دانش فنی ساخت توربین های بادی به ظرفیت ۲٫۵ مگاوات از شرکت فورلندر آلمان ، دارنده یکی از بهترین تکنولوژی های اروپایی، گردیده است. در حال حاضر قراردادهای احداث نیروگاه های بادی با ظرفیت های ۷۵۰ و ۲۵۰ مگاوات به ترتیب توسط بخش پروژه های سرمایه گذاری مپنا و سازمان توسعه برق ایران به این شرکت ابلاغ شده و بدین منظور مطالعات امکان سنجی بر روی ۱۱ منطقه بادخیز ایران جهت پروژه های سرمایه گذاری انجام شده و دکل های بادسنجی در ارتفاع ۸۰ متری از سطح زمین نیز به منظور جمع آوری داده های باد سایت ها در حال نصب و راه اندازی می باشد.

نقاط قوت و ابداعات تکنیکی

چشم انداز ساخت توربین ۲٫۵ مگاواتی تحت لیسانس شرکت آلمانی فورلندر، فناوری برتر ، عمر طولانی و بازدهی بالاست. در این طراحی بدیع درایوهایی الکتریکی گردان در قسمت هاب واقع شده اند و دسترسی به ترانسفورماتور شبکه از مسیر پشت ماشین میسر است. طراحی مرتب و پیچیده این مدل عظیم و پیشرفته ۲٫۵ مگاواتی ، کارکردن با آن را ساده و ایمن کرده است. این مدل با آخرین قوانین بین المللی اتصال به شبکه سازگار است.
2-mcxga8qzymhnmt0x6jwxq02jjjfrcy7uchaieosnfw.jpg

 

۱- هاب با سیستم Pitch
۲- یاتاقان غلتکی
۳- شفت کوپلینگ
۴- جعبه دنده
۵- ترمز مکانیکی
۶- درایو موتور سمت
۷- ژنراتور
۸- سیستم روان کننده مرکزی
۹- برج
۱۰- کانورتر
۱۱- ترانسفورماتور
۱۲- سیستم خنک کننده
۱۳- اطفا حریق
۱۴- سنسور باد

مشخصات فنی

مسیر متراکم انتقال قدرت

سیستم منحصر به فرد توربین ۲۵۰۰ کیلو واتی با داشتن مسیر کوتاه و متراکم انتقال قدرت، موجب کوچکتر شدن سیستم و حرکت آرام آن می شود.
به جای شفت اصلی سنگین ، یک یاتاقان غیرلغزشی محکم مابین هاب روتور و ناسل قرار می گیرد.
نیروگاه های متقاطع و ضربه ای مستقیما از طریق ناسل به برج ، انتقال می یابند و این نیروها بر روی یاتاقان گیربکس تحمیل نمی شوند. این موضوع تاثیر به سزایی در افزایش عمر مفید گیربکس دارد.
اتصال کامل گیربکس به ناسل در تمام جهان ۳۶۰ درجه ، فلوی بهینه توان را برای ایجاد گشتاور در مرکز ثقل ایجاد می کند. این سازه تمامی نیروها را به استثنای گشتاور وارده به دنده های را حذف می کند. برای بازدید و تعمیرات دسترسی به هاب از طریق دریچه بازدید در کوپلینگ میسر است و نیازی به ترک اتاق ناسل نیست.

یاتاقان غلتکی

یاتاقان غلطکی سه ردیفه روتور به صورت بهینه برای شرایط متداول بار طراحی شده است. کوپلینگ شفت و گیربکس به نحوی طراحی شده که از ورود صدای ناشی از حرکت سیستم جلوگیری می کند.

3-mcxh2wtor5efx5202kj775xlj234yaqkcnxdct7ngs.jpg

سیستم مانیتورینگ

توربین ۲۵۰۰ کیلو واتی مجهز به سیستم پیشرفته مانیتورینگ است.
مقادیر شتاب اجزا توسط سنسورهای واقع بر یاتاقان روتور ، گیربکس و ژنراتور ارزیابی و ثبت می شود. بدین ترتیب سیستم مانیتورینگ به صورت جامع عمل می کند.

اتصالات

کلیه کابل ها توسط اتصالات مرغوب صنعتی محکم می گردند. این مجموعه در نهایت قبل از حمل تست مجدد می شوند که نتیجه آن ایمنی بیشتر است. کلیه تابلوهای کنترلی ، کابل ها و تجهزیات اینترفیس تست شده و نرخ خطای آنها در نزدیک به صفر است.

سیستم ایمنی

توربین ۲۵۰۰ کیلوواتی سیستم ایمنی جدیدی را هم برای پرسنل و هم برای توربین باد فراهم می کند که نیاز استانداردهای Germanischer Lloyd و European Machine Directives را برآورده می سازد.
سیستم ایمنی بر روی اجزا و سیگنال ها به عنوان مثال خاموشی اضطراری، رله های محدود کننده سرعت و عملکرد ، حفاظت اضافه بار و … عمل می کند.
این سیستم فشار و گشتاور بار زیاد را کاهش می دهد که در نتیجه برخی تجهیزات به ویژه ترمز ها و گیربکس در شرایط بار کمتری کار می کنند.

سیستم هوشمند برای ایمنی بیشتر

سیستم Pitch در توربین ۲۵۰۰ کیلوواتی از روش کنترل هوشمند استفاده می کند. کنترل فوق موجب کاهش تاثیرات ناشی از تند باد در مواقع تنظیم سریع پره ها می شود و همچنین موجب کاهش فشار وارده به برج و سازه توربین به هنگام عملکرد ترمزها و تندباد می شود.
6-mcxj9zytas4rmju5q0bz9gig10anqb8xok3fb4ksz4.jpg