توربین گازی (MGT-70(3، جدیدترین توربین گازی طراحی و ساخت گروه مپنا

انرژی الکتریکی، از حیاتی‌ترین کالاهای مورد نیاز جهان امروز است و کشورها برای تأمین پایدار و باکیفیت برق مورد نیاز، پیوسته برای توسعه زیرساخت‌های تولید، انتقال و توزیع خود می‌کوشند. گروه مپنا، به عنوان مجموعه صنعتی و اقتصادی دانش‌بنیانی که در صنعت نیروگاهی و تولید انرژی الکتریکی از سابقه روشنی برخوردار است، یکی از راهبردهای اصلی خود را خلق محصولات جدید باکیفیت از طریق توسعه دانش و فناوری‌های پیشرفته قرار داده است. توربین گازی MGT-70 (نسخه ۳)، جدیدترین محصول گروه مپنا در این صنعت است که از مسیر اجرای یکی از بزرگترین پروژه‌های تحقیق و توسعه‌ای کشور تحت عنوان پروژه MAP2B به بازار عرضه می‌شود.

پیشینه

گروه مپنا اولین شرکت ایرانی بوده که در منطقه وسیع خاورمیانه، غرب آسیا و قاره آفریقا، به توانایی ساخت تجهیزات کلیدی نیروگاهی نظیر انواع توربین‌های گاز و بخار، قطعات بخش داغ توربین‌های گاز، ژنراتور، بویلر و سیستم‌های برق و کنترل دست یافته است.

پس از مرحله جذب دانش فنی مورد نیاز از مطرح‌ترین شرکت‌های جهان در دهه اول فعالیت، گروه مپنا در دهه دوم حیات خود، با بازنگری در راهبردهای اصلی گروه به سوی توسعه و بومی‌سازی دانش فنی و فناوری‌های مورد نیاز حرکت کرد.

در اجرای این راهبرد، ۶ سال پیش از این، پروژه‌ای در مپنا برای ارتقاء یکی از توربین‌های گازی موجود در سبد محصولات گروه تعریف شد. هدف از این پروژه، توسعه توربینی بود که بتواند با به‌روزسازی ناوگان موجود، ظرفیت و راندمان شبکه برق کشور را افزایش دهد.

این هدف در سه مرحله محقق شده است. محصول مرحله اول MAP2+، محصول مرحله دوم به نام MAP2A و سومین محصول این پروژه تحقیق و توسعه‌ای که تحت عنوان پروژه MAP2B نام‌گذاری شد، توربین گازی پیشرفته (MGT-70(3 است.

نگاه راهبردی

مپنا در سال‌های اخیر، راهبرد «فناوری-محور» را با راهبرد «سرویس-محور» همراه نموده است و در نتیجه آن، دست‌یابی به فناوری‌های کلیدی مورد نیاز برای توسعه سبد محصولات از طریق خلق محصولات و خدمات جدید در اولویت‌های اصلی کسب و کار گروه قرار گرفته است. محصول جدید (MGT-70 (3 یکی از نتایج پیاده‌سازی این راهبرد است که به ثمر رسیده است.

معرفی محصول

ظرفیت توربین جدید در شرایط استاندارد ایزو، ۱۸۵ مگاوات است که نسبت به ظرفیت ۱۵۷ مگاواتی نسخه اولیه این خانواده توربین کلاس E، ۲۸ مگاوات افزایش یافته است. همچنین در نتیجه طراحی جدید، راندمان این ماشین نیز در سیکل ساده با افزایش ۲ درصدی، به ۳۶٫۴ درصد افزایش یافته است.

ویژگی‌های توربین گاز جدید:

 1. در بخش توربین: طراحی سه بعدی جدید برای پره‌های ثابت و متحرک‌، روش بهبودیافته خنک‌کاری و هوابندی، سیستم هوای ثانویه بهینه‌سازی شده، استفاده از فلز پایه و پوشش های جدید در ساخت پره ها
 2. در بخش کمپرسور: ‌طراحی سه بعدی جدید برای پره‌های کمپرسور، استفاده از مواد جدید
 3. طراحی جدید یاتاقان‌
 4. بالاتر رفتن حد تحمل مکانیکی و عمر ماشین
 5. طراحی جدید فیلترینگ هوا
 6. تغییرات طراحی و بهبودها در محفظه احتراق و مسیر گاز داغ

مزیت‌های محصول جدید

 • ظرفیت افزایش یافته
 • بهبود راندمان تبدیل انرژی
 • مزیت اقتصادی در تولید برق
 • کاهش مصرف به میزان ۲۰ میلیون متر مکعب در سال به ازای هر واحد در مقایسه با واحدهای قدیمی در توان یکسان و در نتیجه کاهش اثرات زیست‌محیطی
 • بهینه‌سازی و افزایش ظرفیت ژنراتور برای دست‌یابی به حداکثر توان تولید قابل استحصال
 • اتکا به دانش و فناوری بومی و در نتیجه پشتیبانی کامل در بهره‌برداری بلندمدت
 • حاصل کار و اشتغال ایرانی

 کسب و کار

این محصول جدید که بر اساس انباشت تجربه و دانش و فناوری بومی خلق شده، قابلیت رقابت‌پذیری مپنا را هم در بازار داخلی و هم در بازارهای بین‌المللی افزایش داده است. به عنوان نمونه، استفاده از این توربین در پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی رمیله عراق بزرگترین قرارداد صادرات خدمات فنی و مهندسی تاریخ کشور را رقم زده است. قراردادی که علاوه بر به‌کارگیری ظرفیت‌های دانشی ایران در حوزه طراحی مهندسی، مدیریت پروژه، احداث و راه‌اندازی نیروگاه‌های مقیاس بزرگ در خارج از مرزهای کشور، برای اولین بار صادرات تجهیزات کلیدی پیشرفته نیروگاهی طراحی و ساخت داخل را نیز محقق ساخته که دستاوردی بزرگ و بی‌نظیر در صنعت و اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

مشتری

مشتری، رکن اصلی در کسب و کار مپنا به شمار می‌آید و ارائه راه‌حل‌ها، محصولات و خدمات با کیفیت، اقتصادی و مبتنی بر نیاز‌های مشتری، راهبرد اساسی گروه مپنا در تعامل با مشتریان است.

در خلق این محصول جدید، از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز جهان برای پایش و ارزیابی عملکرد توربین در شرایط واقعی و عملیاتی، و نه آزمایشی، در سایت نیروگاه سیکل ترکیبی پرند مپنا استفاده شده است. این تمهیدات، ضریب اطمینان بالایی را برای مشتریان این محصول فراهم می‌نماید تا بتوانند با تکیه بر اطلاعات منتج از بهره‌برداری توربین در شرایط واقعی تولید، نسبت به قابلیت‌ها، کیفیت و کارایی آن اطمینان حاصل نمایند.

همچنین با توجه به آنکه کلیه مراحل طراحی، ساخت، مونتاژ، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از این توربین در گروه مپنا انجام پذیرفته است، قطعات یدکی و خدمات پشتیبانی،‌ نگهداری و تعمیرات دوره‌ای و اساسی این محصول با کیفیت و قیمت مطلوب به مشتریان عرضه خواهد شد.

اجرای این طرح در طول تعمیرات دوره‌ای دو سال آتی کشور می‌تواند بیش از ۱۳۰۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق و یک میلیارد متر مکعب صرفه جویی سوخت فراهم کند.

دریافت اطلاعات بیشتر
(فایل pdf با حجم ۳ مگابایت)